همه ما به دنبال موفقیت هستیم

۱۰ درس طلایی از آلبرت انیشتین
۱۳۸۹-۱۱-۱۸
نمایشگاه شیرینی و شکلات
۱۳۹۱-۰۱-۰۸

همه ما به دنبال موفقیت هستیم

همه ما به دنبال موفقیت هستیم، اما به ندرت تعریف روشنی از موفقیت برای
خود داریم. از خود بپرسید:
• به نظر شما موفقیت چیست؟
• چرا برایتان مهم است؟
• برای رسیدن به آن حاضرید چه کارهایی انجام دهید؟
به گزارش بانکی دات آی آر ، وقتی نوبت به سرمایه گذاری می رسد، باید گفت  که تعداد معدودی از افراد ، شانس،مهارت یا توانایی در زمینه اوراق بهادار و موفقیت در بازار رقابتی بورس و یا سایر سرمایه گذاری ها را دارند.
حال در اینجا ۱۰ راهکار موثر ارائه می شود که توجه به آنها در راه کسب موفقیت توصیه می شود:

۱٫ لازم است گام اول را با توجه کافی به موجودیتان و تعریفتان از موفقیت بردارید.

تعریف شما از موفقیت چیست ؟ تعریفتان از موفقیت مالی چیست ؟ برای رسیدن به اهداف چا ابزارهایی را در اختیار دارید و چه ابزارهایی را می توانید برای خود فراهم کنید ؟

۲٫ این موضوع را به شکل راز نگه ندارید بلکه آن را در خانواده و بین دیگر سهام داران و شرکایتان مطرح کنید.

دلیلی وجود ندارد که با نزدیکانتان چه از نظر خانوادگی و چه از نظر اقتصادی از برنامه های مالی صحبت نکنید، شاید آنها بتوانند به شما کمک کنند.

۳٫ توصیه می شود تفکراتتان را به قلم بیاورید. اگردستیابی به موفقیت برایتان اهمیت دارد ارزش نگاشتن را دارد.

نوشتن به شما کمک می کنید احساس تقید بیشتری به برنامه ها داشته باشید ، نیازی نیست این برنامه ها ، برنامه های کلان اقتصادی باشد ، شما می توانید بنویسید که از این پس در برخی مسائل قصد کم کردن ولخرجی هایتان را  دارید ، یا می خواهید درآمدتان را در راههایی که کیفیت زندگی را بهبود می بخشد استفاده کنید.

اگر بتوانید تمامی مسائل را ریز و تا حدی مصداقی و واقعی بنویسید بسیار بهتر خواهد بود. مرور کردن نوشته ها در هر روز توصیه می شود .

۴٫ آشفتگی های موجود در اطرافتان را شناسایی و مسئولیت برطرف کردن  آنها را به عهده بگیرید.

همه ی ما کارهایی داریم که هر چند شاید کوچک باشند اما انجام آنها را به تاخیر انداختیم و چند کار انجام نشده به همین ترتیب در گوشه ای از ذهنمان تلمبار شده و اجازه نمی دهد فکرمان باز شده و در مورد مسائل مهم تمرکز  لازم را داشته باشد ، پس بهتر است ابتدا وقتی بگذارید و تمام کارهای انجام نشده تان را با رعایت اولویت به پایان ببرید.

۵٫ برنامه ای بریزید که منطقی، روشمند و معنادار باشد. خب ، تا حدی ذهنتان نظم و تمرکز لازم را به دست آورد ، وقت آن است که برنامه ریزی کنید ، یک برنامه ی عملی و چالشی.

برنامه ی چالشی به برنامه ای می گویند که در عین در دسترس بودن ، رسیدن به آن تا حدی سخت و دشوار است ، به بیان ساده تر نه آنقدر سخت و دست نیافتنی است که شما را ناامید کند و نه آنقدر راحت و ساده که انگیزه های شما را از بین ببرد ، یک برنامه ی متعادل و انگیزشی. پر واضح است که با این توضیحات ، برنامه های احساسی و کوتاه مدت نمی تواند شما را به جایی برساند.

۶٫ با گروهی از افراد متخصص کار کنید تا شما را کمک کنند.  بگردید و افراد متخصص و دلسوز را که می توانند کمک حال شما در برنامه هایتان باشند ، پیدا کنید ، بدون مشورت با این افراد ، به عملی شدن برنامه ها نمی توان امید چندانی داشت. لازم هم نیست راه دور بروید ، سعی کنید از افراد دور و برتان شروع کنید ، کم کم گزینه ی مورد نظرتان را پیدا خواهید کرد.

۷٫ فقط به عوامل علم اقتصاد اعتماد نکنید. بهتر است جایی هم برای سایر عوامل بگذارید ، گاهی اوقات گرفتن دست یک نیازمند ، یا کمک مالی به کسی که از شما کمک می خواهد ، می تواند شما را زودتر به اهدافتان برساند ، البته باید شرایطی را هم در این امر رعایت کرد.

در این خصوص بد نیست این مقاله ی کوتاه را هم بخوانید:

۵ اشتباه بزرگ در امور مالی

۸٫ به دنبال راههای میانبر و فوری نباشید که سازگار نخواهند بود.  اجازه بدهید مثالی بزنم تا این مساله به خوبی جا بیفتد . فرض کنید مادری در حال غذا دادن به کودک خود است ، این مادر بعد از هر لقمه ی غذا ، قد و وزن کودک خود را اندازه می گیرد تا ببیند چقدر بزرگ شده است ! و از اینکه این لقمه ها تاثیری بر رشد کودک نداشته و او تغییری نکرده ناراحت و ناامید می شود. شاید مثال خنده داری باشد ، اما در واقع بسیاری از ما در مسائل زندگی خود اینگونه عمل می کنیم و اجازه ی گذشت زمان برای تاثیر برنامه هایمان را نمی دهیم و سریع ناامید می شویم. مشخص است که آن مادر اگر ۶ ماه به طور منظم و با برنامه به کودک خود غذا دهد ، تاثیر آن را درک خواهد کرد ، ولی پس از ۶ ماه . بنابراین انتظار معجزه آن هم در کوتاه مدت از برنامه های خود نداشته باشید ، به طور پیوسته و مدام برنامه ها را اجرا کنید ، کم کم نتیاج آن را مشاهده خواهید کرد.

۹٫ برنامه خود را به طور دوره ای مرور کنید و پیشرفتتان را به نمودار ببرید. گفتیم که به خود زمان بدهید ، اما این بدین معنی نیست که نسبت به نتیجه بی تفاوت باشید ، سعی کنید دوره های زمانی – مثلا یک ، دو یا سه ماهه – برای ارزیابی عملکرد و بررسی نتایج برنامه هایتان در نظر بگیرید ، ممکن است به این نتیجه برسید که یک یا چند برنامه ی خاص نتوانسته بازده خوبی داشته باشد ، پس بهتر است در مورد ان تجدید نظر کنید ، و یا بالعکس ، یک یا چند برنامه تاثیر بسیار خوبی داشته ، آنرا ادامه دهید.

۱۰٫موفقیت های خود را هرچند کوچک تحسین کنید. در برنامه ریزی و به خصوص ابتدای آن با خود مهربان باشید ، موفقیت های کوچک خود را جشن بگیرید و برای آن از خدای خود تشکر کنید ، از همسر ، پدر و مادر ، و دوست و آشنایانتان به خاطر کمکی که برای رسیدن به همان موفقیت کوچک به شما کردند قدردانی کنید و بگویید که به کمک آنها در ادامه ی راه نیازمندید.

این گامها در بهبود بعد مالی زندگی و رضایت عمومیتان موثر خواهند بود. موفقیت مانند خیلی چیزهای دیگر فرآیندی است که به ندرت با کلیک کردن بر گزینه “بله” به پاسخ میرسد..
www.qmp.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *